Seoses asjaoluga, et paari kuu pärast on väga suur hulk võlgasid aegumas, on hakanud inkassod veelgi aktiivsemalt ja agressiivsemalt raha taga ajama ja selle juures ära unustades ka viimasegi seaduslikkuse.
Seejuures, tahaksin tegelikult aegumise kohta rõhutada paari hästi olulist aspekti (pärinevad siit artiklist):
- Inimesed ei pea tasuma aegunud nõudeid, kuid inkassodel ei ole keelatud neid sisse kasseerida
- Võlgniku õigusrahu huvides on seaduses kehtestatud tähtajad, mille jooksul peab võlausaldaja nõude maksma panema. Kui võlausaldaja seda seaduses märgitud ajal ei tee, kaotab ta riikliku kaitse ning võlgnikul on õigus keelduda kohustuste täitmisest. Enamasti on lepingust tulenev nõude aegumise tähtaeg 3 aastat nõude sissenõutavaks muutumisest. Koos põhinõudega aegub ka viivis.
- Võlgnikega üritatakse sõlmida kokkulepe maksegraafiku osas ning pakutakse väga madalaid kuumakseid ja vähendatakse ka viiviseid, kuid selle kokkuleppega tunnistab võlgnik kohustust ning aegumine katkeb. See aga tähendab, et nõue ei ole enam aegunud.
Kindlasti mäletate veel Äripäevas ja Maalehes ilmunud pikemad artikleid sellest, kuidas inkasso oma volitusi ületab ja paneb võlglased maksma rohkem, kui peaks. Samuti on kindlasti veel värskelt meeles ka Joel-Gustavi ja Eva-Liina lood siitsamast blogist.
Tunnistan ausalt, neid lugusid oleks veel ja veel, mida siin kajastada, aga on tekkinud idee see kõik viia natuke suuremale tasandile, suurema lugejaskonna ette.
Koostöös Äripäeva ja AMOV-blogijaga on loodetavasti valmimas üks pikem artikkel sellel teemal. Aga selle jaoks vajame me teie kõigi abi, kes te olete inkassoküüsi sattunud.
Kes vähegi tunneb, et soovib ja julgeb selles osaleda, siis palun otsige välja oma inkassoga sõlmitud lepingud, võlatunnistused ja saatke need aadressile appivolgnik@gmail.com (Appi, ma olen võlglane!) või siis otse Äripäeva ajakirjanikule pille.ivask@aripaev.ee.
Te võite kõik isiklikud andmed sealt ära peita. Meid huvitab vaid lepingute sisu, et see kõik uue artikliga avalikkuse ette tuua. Kui te ise ei kriipsutagi neid andmeid maha, siis ärge muretsege, seda teeme meie ikka ja mitte kellegi isiklikke andmeid ei avaldata.
ANONÜÜMSUS ON TAGATUD!
Lisaks oleks igati tervitatav, kui see postitus ja üleskutse leviksid. Seega, palve ka kõigile lugejatele, kes otseselt pole võlgade või inkassodega kokku puutunud/kokku puutumas. Palun jagage seda postitust, et see jõuaks võimalikult paljude inkasso terrori all kannatajateni. Aitäh! Facebookis jagamiseks tuleks siis kasutada https://volglasepaevik.blogspot.com/2021/02/uleskutse-koigile-kellel-inkassodega.html aadressi.
"...kuid inkassodel ei ole keelatud neid sisse kasseerida". Raha vastu võivad nad muidugi võtta kui keegi on otsustanud vabatahtlikult omaalgatuslikult midagi maksta, aga NÕUDA nad enam midagi ei saa. Ehk siis ei ühtegi kirjakest, ei ühtegi telefonikõne enam. Reaalses elus on aga millegipärast vastupidi, ikka nad kirjutavad ja helistavad aegunud nõude korral. Seadus ütleb ju üheselt ja korduvalt:
VastaKustuta1) TSüS § 142 lg 1 - Õigus nõuda teiselt isikult teo tegemist või sellest hoidumist (nõue) aegub seaduses sätestatud tähtaja (aegumistähtaeg) jooksul. Ei saa midagi nõuda kui nõudeõigus on aegunud.
2) VÕS § 6 lg 1 Mittetäielik on kohustus, mille võlgnik võib täita, kuid mille täitmist ei saa võlausaldaja temalt nõuda. Rõhk sõnal "ei saa nõuda":)
3)TsÜS § 134 lg 1 Tähtaeg on kindlaksmääratud ajavahemik, millega on seotud õiguslikud tagajärjed. Ehk siis kui on öeldud, et 3 aastaga kaotab võlausaldaja nõudeõiguse, siis nii see ka on. Nõudeõigus oli kindlaks määratud ajal (a la 3 aastat).
Aegumine tähendab sisuliselt enda ÕIGUSTE kasutamata jätmist (ehk loobumist). Ehk siis sul on õigus midagi teha ja see õigus on teatud ajaks. Kui aeg kukub, on ka õigus lõppenud. Ehk siis sul on ÕIGUS midagi teha ja see õigus kehtib teatatud AJANI. Kui aeg ületatud, selle aja jooksul oma õigust maksma pole pannud (ei ole läinud õigel ajal bussile, ei ole kirjutanud õigel ajal maksekäsu avaldusele vastuväidet, ei ole õigel ajal algatanud kohtumenetlust jne), siis ise oledki vabatahtlikult enda õiguse KASUTAMATA JÄTNUD (ehk sisuliselt LOOBUNUD). Ja pärast seda sul polegi midagi nõuda – vastaspool KEELDUB.
Antud kolm välja toodud argumenti on hugo.legali sõnastatud. Ja pärinevad siit artiklist: https://majandus24.postimees.ee/7169479/kui-enne-jaid-inimesed-koduta-kiirlaenude-tottu-siis-nuud-varitseb-uus-oht
Kustuta