kolmapäev, 21. veebruar 2024

Ma ei meeldi endale praegu

Tunnistan ausalt - ma ei meeldi endale praegu. Kohe üldse ei meeldi. Kõik need pinged, aastate jooksul tehtud suuremad ja väiksemad vead, igasugused sõltuvused, hasartmängud ja muud rõvedused on muutnud mu kellekski, keda ma tavaolukorras põlastaksin. See ei ole mina. Ma olen üks kuri, vastik ja masendav inimene praegu. Aga samas on kogu see kõntsakiht mu peal tänaseks juba nii paks, et ilmselt läheb veel päris palju aega enne, kui ennast uuesti üles leian. Kahtlemata olen ma tänaseks üsna tugevas depressioonis. See pärsib väga tugevalt kogu mu olemust ja käitumist.


Viimastel nädalatel olen ma erinevate inimestega väga pikalt ja põhjalikult igasugustel vaimsetel teemadel asju arutanud. Võibolla on just need vestlused ja kirjavahetused need, mis mind veel mingilgi määral tegusana hoiavad. Võibolla oleksin ilma nendeta juba ammu alla andnud. Mul on omad inimesed, kellele saan oma muresid kurta ja kes mind hinnanguid andmata ära kuulavad. Mul on inimesi, kes mind reaalselt suunavad sinna suunas, et leiaksin end taas üles. Mulle on viimaste nädalate jooksul mitmeid õlekõrsi antud, millega saaksin end pinnale tagasi tirida. Ma ise olen lihtsalt siiani olnud veel väga passiivne ja loid nende kasutusele võtmisel. Kohe kuidagi ei suuda end käima saada. Ootenimekirjas (koos vajaliku rahalise toega) on mul nii psühholoogi teenus, vaimse tervisega seotud koolitus kui ka näiteks lõõgastumiseks mõeldud kinkekaardid. Ma tean, et need võimalused on olemas ja mul on need inimesed, kes hoolivad ja kes tõesti soovivad, et mul läheks hästi.

Mu viimase aja päevad on sellised, kus ma suudan kogu ööpäeva jooksul produktiivne ja asjalik olla maksimaalselt 1 tund. Ülejäänud aja ma lihtsalt loivan ringi või poen teki alla kudema (kodukontori võlud, eks ole). Pea käib ringi, vahel sõna otseses mõttes selline tunne, et kohe hakkan oksele, lisaks on mul energiat sama palju nagu tukkuval laiskloomal. Kui Jaan Aru kirjutas raamatu (väga hea raamatu seejuures) laisklemisest ja logelemisest, siis mina vajaksin nüüd õppetükke sellest, kuidas sellest olekust välja tulla ning kuidas taaskord enda võimeid ja potentsiaali rakendada suudaksin.

Eriti paradoksaalne on see, et mul on süümekad kõigi ja kõige ees, mis mind ümbritseb. Ja see kõik piinab ja pärsib mind veelgi. Ma olen nagu mingi vastikus nõiarattas. Ma ei ela, ma lihtsalt olen. Ja sedagi üsna kehval tasemel. Teatud mõttes on muidugi positiivne see, et ma julgen lõpuks taaskord ausalt oma emotsioone siin kirjutada. Et ma olen minema visanud need võltsid edukuse maskid. Ma ei pea enam teesklema, sest mul on teatud mõttes suva, kui te mind isegi hukka mõistma peaksite. Usun, et ma ise haletsen ja põlastan ennast praegu rohkem kui teie.

Ennast tundes, siis ma tean, et ükskord ronin ma sellest jamast välja ka. Päike tuleb tagasi, ilmad lähevad soojemaks, pearinglus ja iiveldus vähenevad, energiatase normaliseerub ja ma suudan taaskord näha ka kõike seda positiivset, millega ma siin elus hakkama olen saanud. Seniks aga tuleb kasutada ühe mu hea sõbra tõdemust: "ega siin muud üle ei jää, kui tuleb lihtsalt sellest s*tast end välja grindida." Päev päeva järel. Alustuseks võiks tegelikult lihtsalt kasvõi hommikud kuidagi vähem raskemad olla. Juba paar kuud on voodist tõustes selline tunne nagu oleks mingi tuumapohmell, kuigi eelmise päeva joomist pole nagu olnud. Selline see seis praegu on. Aitäh kõigile, kes viitsisid selle hala läbi lugeda.

8 kommentaari:

  1. Sel juhul kiiresti vaja midagi ette võtta, kui olukord selline on, mitte kevadet oodata. Kui tegemist ei ole just likvideerimisele kuuluva ettevõtte või osakonnaga, tööandja saab varsti aru, kui tööviljakus kukkunud 8 x.

    VastaKustuta
  2. Õnneks siiski päris 8x see viljakus vähenenud tegelikult ei ole - vaevalt neid inimesi väga palju leiab, kes tööpäevas 8h reaalset tööd teevad. Aga samas jah, käsile ma end võtma pean, sest varem või hiljem võib see asi hakata eksponentsiaalselt halvenema. Igapäevane raske vaimne töö iseendaga on see, mis mind ees ootab.

    VastaKustuta
  3. Varem või hiljem ilmselt hakkabki olukord eksponentsiaalselt halvenema, kuna depressiooni puhul on teaduslikult tõestatud, et sellest pole võimalik lihtsalt enda "käsile võtmisega" välja tulla. Pigem see kuulub nimekirja: "Asjad, mida depressioonis inimesele öelda ei tohiks".

    Depressioon ei tähenda tingimata enesetapumõtteid.

    Perearst, kes ei saa siis ka, kui inimene tema vastuvõtul ära minestab, aru, et asi on tõsine ja vajab spetsialisti, peab olema kas ületöötanud või mittekompetentne.

    VastaKustuta
    Vastused
    1. Ma siin kedagi mingis ebakompentsuses küll süüdistama ei hakka. Siin tuleb üsna tugevalt mängu mu enda võimekus end tugevana näidata ka siis, kui olen tegelikult kokku varisemise äärel. Ma oskan väga hästi oma sisemisi katastroofe varjata või neid välja vabandada, jättes sellega mulje, et ma ei vaja abi. Ma lihtsalt ei taha mitte kellelegi koormaks olla.

      Kustuta
    2. Sõltuvusnõustaja Kalle Hallik räägib päris hästi oma sõltuvusloo, tuues välja, et on käitumismustreid, mis viivad sõltuvuseni : https://tervispluss.delfi.ee/artikkel/120270544/kas-loplikult-kaineks-saada-voi-end-surnuks-juua-pool-elu-alkoporgus-veetnud-ettevotja-vabanes-soltuvusest-ja-sellest-tekkinud-volgadest.

      Võib-olla oma haavatavuse varjamine on üks sellistest mustritest.

      Kustuta
  4. Tundud siis selline inimene, kellel puhul keegi lähedane või sõber peaks märkama pikemat aega kestnud alanenud meeleolu ja pakkuma end vajadusel kaasa arsti või spetsialisti juurde minekuks.

    VastaKustuta
  5. Aga võta üks asi kohe ette sellest ootenimekirjast. Näiteks psühholoog - pane kohe aeg kirja! Kui kohe nüüd pühade ajal ei saa, siis pane endale kalendrisse kirja, et nt esmaspäeval kell 11 tegeled sellega.
    Kui tegemist on depressiooniga, siis kevad ja päike ainuüksi sind ei päästa kahjuks.

    VastaKustuta
  6. Raskete emotsioonidega on kõigil võlglastel oma suhe. Aitäh, et ka neid ausalt jagad. Ummikseisus on iga valik etem, kui suuna valimata jätmine ja asjadel omasoodu kulgeda laskmine. Minu kogemuse põhjal on kõige vastikum kontrolli kaotamine. Hoia neid pisemaidki ohje ikka enda käes!

    VastaKustuta